Szanowni Podajanie,

pragniemy poinformować, że Podaj.net połączył się z serwisem CoCzytac.pl

W związku z tym Podaj.net w obecnej postaci zostanie wygaszony w dniu 15 kwietnia 2015 r. Do tego momentu zarejestrowani użytkownicy mogą nadal przeprowadzać transakcje wymiany. Potem profile użytkowników zostaną wyłączone.

Co oznacza połączenie z CoCzytac.pl? Nadal będziemy serwisem dla fanów literatury, ale zasady działania będą… zupeł‚nie inne. CoCzytac.pl to bezpłatny rekomendator książkowy i porównywarka cen książek. Zarejestrowani użytkownicy codziennie otrzymują listę polecanych tytułów, na które jednocześnie są najlepsze ceny w e-księgarniach.

Aby przekonać się™ jak to dział‚a wystarczy się zapisać, podając swój adres mailowy na stronie CoCzytac.pl. Dotychczasowi użytkownicy nie przechodzą do nowego serwisu automatycznie.

Pozdrawiamy,
Podaj.net

Ta opcja jest przeznaczona tylko dla użytkowników, którzy mają konto w serwisie.

zaloguj się teraz


Zapamiętaj mnie:
zapomniałem hasła »

(za darmo)
zamknij

Podaj.net

"Ludzie bezdomni" Stefana Żeromskiego

Autor:
Wydawnictwo:
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne
Okładka:
miĂŞkka
ISBN:
ksi¹¿ka bez ISBN
Liczba stron:
160
Rok wydania:

Słowa: analiza, lektury

Książka poszukiwana przez: saga18, gradek0

ocena: 6.12
na 10 (liczba ocen: 6)
Napisz swój komentarz

 

Polecamy Siostra - Małgorzata Saramonowicz

Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, aby lektura jakiejkolwiek książki wywołała przechodzące mnie ciarki, prawdziwy strach i potrzebę zapalenia światła, włączenia głośnej muzyki, zajęcia czymś myśli, aby tylko nie wracać do przedstawionych weń obrazów. Powieść Saramonowicz traktuje o lęku, ale i wywołuje silny lęk. Nie można obok niej przejść obojętnie, nie można też zwyczajnie odłożyć jej na półkę. Tak silnego oddziaływania na czytelnika przy pomocy dość prostych zabiegów formalnych nie spotyka się często w literaturze. Niema bohaterka książki, Maria Auderska, zapada w zagadkowy letarg. W jej łonie rozwija się płód, zaś ona sama nie jest w stanie powrócić do życia, które stanowi dla niej traumatyczną rzeczywistość pełną bólu i strachu. Jej mąż dowiaduje się, że w podobnej śpiączce była już jako sześciolatka. Postanawia odkryć tajemnicę żony i zrozumieć przyczynę jej stanu. Decyduje się także walczyć o życie nienarodzonego dziecka, którego przyjścia na świat obawiają się lekarze, uznając to za wielką komplikację na drodze poprawy stanu zdrowia matki. Pojawiające się w powieści postacie są niezwykle tajemnicze. Ułatwiają mężowi Marii dotarcie do skrywanej przez lata prawdy, ale udźwignięcie jej wydaje się ponad jego siły. Przerażającą atmosferę odkrywania sekretu kobiety podsyca enigmatyczny narrator nazywający ją „siostrą”. Odważne tezy i koncepcje myślowe Saramonowicz ocierają się tu o literackie i historyczne tło. Jest to bowiem inicjacyjna powieść intertekstualna, której znaczenie nie jest jasne i klarowne. Opisana historia, którą śledzi się z zapartym tchem ( od książki nie można się po prostu oderwać, chłonie się ją całą i czyni to całym sobą ) przenosi nas w niepokojący i pełen przerażających prawd świat, poruszający w czytelnikach te emocje i uczucia, o jakich najczęściej chcielibyśmy zapomnieć. Trzeba sporej odwagi, aby sięgnąć po tę książkę i przeczytać ją do końca. Jest po prostu zjawiskowa.
wiĂŞcej »