Ta opcja jest przeznaczona tylko dla użytkowników, którzy mają konto w serwisie.

zaloguj się teraz


Zapamiętaj mnie:
zapomniałem hasła »

(za darmo)
zamknij

Podaj.net

W pustyni i w puszczy

Autor:
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Okładka:
miękka
ISBN:
9788306015171
Liczba stron:
315
Rok wydania:Napisz swój komentarz

 
 
Lady Snape (28/0/28)

Bardzo dobrze wspominam tę książkę. To jedna z moich ukochanych powieści z dzieciństwa, zresztą jako mały brzdąc zawsze chętnie sięgałam po historie pełne przygód, których akcja toczy się hen daleko, w jakichś egzotycznych zakątkach świata, a później wszystko kończy się dobrze i wszyscy są szczęśliwi. Pod tym względem dzieło Sienkiewicza można śmiało zaliczyć do klasyki gatunku. Jest, niestety, jeden drobny szkopuł, z którego słynie zresztą nasz wielki twórca. Otóż doceniam jak najbardziej jego niezwykłą wrażliwość na piękno natury, ale wydaje mi się jednak, że to, w czym jest naprawdę dobry, to ciekawe prowadzenie akcji i... moralizatorstwo, choć nie natrętne. Opisy przyrody np. drzewa, które zajmują po kilka stronic mogą nie trafić do najmłodszych, do których ta książka jest skierowana. Mogę się jednak założyć, że zawsze znajdzie się jakiś sentymentalny rodzic, gotowy do wyruszenia w niezapomnianą podróż. Jedna z najciekawszych lektur szkolnych, jakie czytałam.

 
marta0s (12/3/15)

Powieść przygodowa dla młodzieży "W pustyni i w puszczy" łączy w sobie najbardziej znamienne cechy twórczości Sienkiewicza: szeroki rozmach epicki i plastyczność przedstawianych wydarzeń. Przygody dwojga dzieci już od przeszło 90 lat towarzyszą wielu pokoleniom młodzieży polskiej, rozbudzając pragnienia wielkiej przygody i służenia ojczyźnie bez względu na wiek i trudność warunków zewnętrznych.
[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1986]

 
tysz (0/0/0)

Książka opowiada o przygodach 14-letniego Polaka Stasia i 7-letniej Angielki Nell, którzy zostali porwani. Dzielny chłopiec zabija porywaczy i wraz ze swą małą towarzyszką i parą czarnych służących wędruje przez afrykańskie bezdroża, przeżywa przygody mrożące krew w żyłach i po wielu miesiącach pełnej niebezpieczeństw podróży dociera z karawaną do swoich. Ta piękna powieść od chwili powstania należy do kanonu polskiej literatury młodzieżowej.
[Prószyński i S-ka, 1999]


*hania* (33/2/35)

Opowieść o losach dwójki młodych dzieci: Stasia i Nel, którzy zostają uprowadzeni w czasie powstania Mahdiego. Wydarzenia dzieją się w Afryce. Młodzi przemierzają długą i męczęcą drogę w dół Nilu, najpierw w rękach oprawców, a następnie samotni w towarzystwie dwójki Afrykańczyków.
Książka pełna przygód, trzyma w napięciu, doskonale zapoznaje z geografią Afryki, jest także odrobina historii. Nie można się nudzić przy tej lekturze, zważywszy, że bohaterowie są nie tylko uroczy, ale także bardzo rzeczywiści i nieraz ma się wrażenie, jakby stało się z boku i patrzyło na ich losy.

 
Mala-Mia (19/2/21)

Książka Sienkiewicza jest powieścią podróżniczo-przygodową, w której przedstawione zostały niezwykłe przygody dwojga przyjaciół w Afryce. Od prawie stu lat uważana jest za arcydzieło polskiej literatury, a na lekcjach polskiego przerabiana jest z wielką uwagą. Mnie jednak nie urzekła, a stała się wręcz książką bardzo ciężką do przeczytania. Odbiorcę mogą nużyć opisy przyrody, bo ile można czytać o buszu i pustyni?

Inni użytkownicy polecają

TYTUŁ:
 W pustyni i w puszczy [Henryk Sienkiewicz]>

Najwyżej oceniane w tej kategorii

TYTUŁ:  
  Ogniem i mieczem, t. 1 [Henryk Sienkiewicz]
Książki Sienkiewicza są niezwykłe. Dlaczego? Bo kiedy już na nie naplujemy, wyklniemy je, zaklniemy i prawie wrzucimy do kominka, to potem coś w nas ...
5.31
  Legendy polskie [praca zbiorowa]
5.29
  Straszny dziadunio [Maria Rodziewiczówna]
5.27
  Na Skalnym Podhalu [Kazimierz Przerwa-Tetmajer]
5.25
  Potop, t. 2 [Henryk Sienkiewicz]
5.21
  Kariera Nikodema Dyzmy [Tadeusz Dołęga-Mostowicz]
5.14
  Czahary [Maria Rodziewiczówna]
5.13
  Lato leśnych ludzi [Maria Rodziewiczówna]
5.11
  Lato leśnych ludzi [Maria Rodziewiczówna]
5.11
  Zdania i uwagi [Adam Mickiewicz]
5.11

Polecamy Dawid Copperfield - Charles Dickens

To jedna z moich ulubionych książek, podobno w dużej mierze oparta na biografii Dickensa. Ciepła i wzruszająca, niemal bajkowa opowieść o losach samotnego chłopca o gołębim sercu, którego życie doświadcza bardzo okrutnie, by potem sprawiedliwie mu to wynagrodzić. Tu dobro zawsze wygrywa ze złem, a szlachetność z chciwością i obłudą.
więcej »