Szanowni Podajanie,

pragniemy poinformować, że Podaj.net połączył się z serwisem CoCzytac.pl

W związku z tym Podaj.net w obecnej postaci zostanie wygaszony w dniu 15 kwietnia 2015 r. Do tego momentu zarejestrowani użytkownicy mogą nadal przeprowadzać transakcje wymiany. Potem profile użytkowników zostaną wyłączone.

Co oznacza połączenie z CoCzytac.pl? Nadal będziemy serwisem dla fanów literatury, ale zasady działania będą… zupeł‚nie inne. CoCzytac.pl to bezpłatny rekomendator książkowy i porównywarka cen książek. Zarejestrowani użytkownicy codziennie otrzymują listę polecanych tytułów, na które jednocześnie są najlepsze ceny w e-księgarniach.

Aby przekonać się™ jak to dział‚a wystarczy się zapisać, podając swój adres mailowy na stronie CoCzytac.pl. Dotychczasowi użytkownicy nie przechodzą do nowego serwisu automatycznie.

Pozdrawiamy,
Podaj.net

Ta opcja jest przeznaczona tylko dla użytkowników, którzy mają konto w serwisie.

zaloguj się teraz


Zapamiętaj mnie:
zapomniałem hasła »

(za darmo)
zamknij

Podaj.net

Kopciuszek

Autor:
Wydawnictwo:
Siedmioróg
Okładka:
miĂŞkka
ISBN:
9788371622298
Liczba stron:
29
Rok wydania:Napisz swój komentarz

 

Polecamy Pachnidło - Patrick Suskind

Powieść Suskinda podczas lektury wywoływała we mnie różne uczucia. Pierwsza część była urzekającą opowieścią napisaną językiem pełnym delikatności, subtelności, wrażliwości. Potem z językiem powieści właściwie nic się nie zmieniało- zmieniała się fabuła i sposób portretowania postaci. Początkowa czułość i humanitarna głębia przedstawiania głównego bohatera zamieniła się w pozornie obojętny chłód, naturalizm i wówczas pojawił się dystans- zarówno wobec Grenouilla, jak i wobec świata, w jakim dane jest mu przebywać. Potem nie byłem już w stanie odnaleźć tak osobistego porozumienia z książką i tak emocjonalnego odbioru opowieści. A o czym jest opowieść? Powiadają, że o zapachach lub że o seryjnym mordercy. Dla mnie jest to jednak opowieść o przejmującej pustce i braku uczuć. Akcja rozgrywa się w XVIII wieku. Jan Baptysta Grenouille, niezwykły człowiek pozbawiony od chwili narodzin swego własnego zapachu, z czasem oczarowany zmysłowymi woniami, jakie jego nos wychwytuje czulej, niż czyjkolwiek inny, postanawia stworzyć niezwykłe pachnidło. Do jego stworzenia potrzebne będą wonie pięknych dziewcząt, które Grenouille w dość pretensjonalny sposób zacznie mordować. Bohater od momentu pojawienia się nie jest dla innych ludzi zauważalny, nikt nie traktuje go podmiotowo, nikt nie uczy człowieczeństwa, nie pokazuje głębi uczuć, nie nazywa ich. Grenouille od urodzenia będzie odpychany, poniżany, wykorzystywany. Nikt nigdy nie ujrzy w nim człowieka i nikomu on sam z człowieczeństwem nigdy się nie skojarzy. Tworzenie niezwykłej woni stanie się jego życiowym celem, ale jego osiągnięcie- całkowitą porażką. „Pachnidło” jest niewątpliwie wysokiej klasy literackiej psychologicznym studium samotności i alienacji. Żaden z dokładnie opisanych zapachów nie oddziałał na mnie tak silnie, jak każda, najdrobniejsza nawet i zawsze gorzka, kaleka relacja bohatera z jakimkolwiek innym człowiekiem. Nie wiem, czy można napisać dobrą książkę o zapachach. Wiem, że pisząc o nich można stworzyć przejmującą egzystencjalną historię pełną bólu, niepokoju i żalu. Bo to nie zapachowa esencja „Pachnidła” urzeka. Czyni to bezwonna, naturalistyczna i smutna opowieść o wyobcowaniu tak potężnym, że nie można go wprost opisać słowami. Tak samo, jak nie da się dokładnie oddać słowem zapachu ani opisać, jak bardzo od pierwszej do ostatniej strony „Pachnidła” cierpi Grenouille.
wiĂŞcej »