Szanowni Podajanie,

pragniemy poinformować, że Podaj.net połączył się z serwisem CoCzytac.pl

W związku z tym Podaj.net w obecnej postaci zostanie wygaszony w dniu 15 kwietnia 2015 r. Do tego momentu zarejestrowani użytkownicy mogą nadal przeprowadzać transakcje wymiany. Potem profile użytkowników zostaną wyłączone.

Co oznacza połączenie z CoCzytac.pl? Nadal będziemy serwisem dla fanów literatury, ale zasady działania będą… zupeł‚nie inne. CoCzytac.pl to bezpłatny rekomendator książkowy i porównywarka cen książek. Zarejestrowani użytkownicy codziennie otrzymują listę polecanych tytułów, na które jednocześnie są najlepsze ceny w e-księgarniach.

Aby przekonać się™ jak to dział‚a wystarczy się zapisać, podając swój adres mailowy na stronie CoCzytac.pl. Dotychczasowi użytkownicy nie przechodzą do nowego serwisu automatycznie.

Pozdrawiamy,
Podaj.net

Ta opcja jest przeznaczona tylko dla użytkowników, którzy mają konto w serwisie.

zaloguj się teraz


Zapamiętaj mnie:
zapomniałem hasła »

(za darmo)
zamknij

Podaj.net

Moloch. Krytyczna historia Stanów Zjednoczonych

Autor:
Wydawnictwo:
Uraeus
Okładka:
twarda
ISBN:
9788385732280
Liczba stron:
368
Rok wydania:
  • Kategoria główna: Literatura popularnonaukowa->historyczna

Słowa: krytyka, historia, usa

Książka poszukiwana przez: ramsiki, nutkab, rom3k
Napisz swój komentarz

 

Polecamy Mistrz i Małgorzata - Michał Bułhakow

Przyznam od razu - to będzie jedna z moich książek wszechczasów, piękna, mądra, ciekawa i stworzona z nieporównywalnym kunsztem. Opiera się na tradycji literackiej - tej największej (motyw faustowski, Milton) i tej "niskiej" - ludycznej i karnawałowej, choć, jak dzieła analizowane przez Bachtina, sama jest arcydziełem. Czerpie z literatury rosyjskiej (Gogol) i folkloru, wykorzystuje przewrotnie jako żródło Biblię, by tę inspirację zaraz zanegować słowami Jeszui. Jest wreszcie autotematyczną epopeją o bólu tworzenia i opieki nad dziełem, które zaczyna żyć własnym życiem, a także - wielką opowieścią o miłości, amour coutois a rebours, w której kobieta, jak rycerz, ryzykując i narażając się, działa, by ratować uwięzionego ukochanego. A jednocześnie hołdem dla średniowiecznej i romantycznej wiary, że prawdziwi kochankowie nigdy nie znajdą spełnienia - chyba tylko w śmierci. Jest to w końcu parabola życia w okrutnym, odhumanizowanym świecie, człowieczeństwa i szukania - znajdywania - prawdy w rzeczywistosci utkanej z fałszu. I autobiograficzna historia, w której Bułhakow unieśmiertelnił to, co miał najcenniejszego - swój geniusz i swoją miłość. I jeszcze... Można by tak w nieskończoność. Pewnego upalnego dnia w Moskwie na Patriarszych Prudach Szatan-Woland zaczepia dwóch literatów, by toczyć z nimi dyskusję egzystencjalno-eschatologiczną. Pracownią Fausta jest oto miejski skwerek, Mefistofeles jest zmęczony, a uczony ślepy. "I jest strasznie, jest strasznie". Nic dziwnego, że Berlioz wykazuje godną zadziwienia się tępotę - za chwilę umrze, a prawdę pozna dopiero przekroczywszy próg. Jego towarzysz spotkanie z siłą nieczystą przypłaci zamknięciem w szpitalu psychiatrycznym. Pozna tam Mistrza - Pisarza i Kochanka. Każdy ma własną historię. Szatan ze swoją diabelską świtą obnaża absurd kłamstwa i systemu. Iwan słucha opowieści Mistrza, Małgorzata płacze, a potem zostaje wiedźmą. Wszystkich łączy opowieść o Poncjuszu Piłacie, Synu Króla-Astrologa, który pewnego dnia wiosennego miesiąca Nissan okazał się tchórzem. Jak to naprawić? Jak połączyć rozdzielonych kochanków? Co i dlaczego zrobi Szatan? Jest po co czytać, jest i po co do tekstu wracać. Bo jest jeszcze jeden bohater - narrator. (Iwan?). Mądry, zabawny, czuły, pobłażliwy, ale i pełen goryczy. Czyniący każde zdanie fragmentem wiecznej legendy. A to potrafią tylko najwięksi z największych.
wiĂŞcej »