Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /var/www/clients/client1/web2/web/xajax_core/xajaxPluginManager.inc.php on line 268 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /var/www/clients/client1/web2/web/xajax_core/xajaxPluginManager.inc.php on line 268 Moloch. Krytyczna historia Stanów Zjednoczonych - Karlheinz Deschner - Bestsellery książkowe, Najlepsze książki w Najniższych cenach

Szanowni Podajanie,

pragniemy poinformować, że Podaj.net połączył się z serwisem CoCzytac.pl

W związku z tym Podaj.net w obecnej postaci zostanie wygaszony w dniu 15 kwietnia 2015 r. Do tego momentu zarejestrowani użytkownicy mogą nadal przeprowadzać transakcje wymiany. Potem profile użytkowników zostaną wyłączone.

Co oznacza połączenie z CoCzytac.pl? Nadal będziemy serwisem dla fanów literatury, ale zasady działania będą… zupeł‚nie inne. CoCzytac.pl to bezpłatny rekomendator książkowy i porównywarka cen książek. Zarejestrowani użytkownicy codziennie otrzymują listę polecanych tytułów, na które jednocześnie są najlepsze ceny w e-księgarniach.

Aby przekonać się™ jak to dział‚a wystarczy się zapisać, podając swój adres mailowy na stronie CoCzytac.pl. Dotychczasowi użytkownicy nie przechodzą do nowego serwisu automatycznie.

Pozdrawiamy,
Podaj.net

Ta opcja jest przeznaczona tylko dla użytkowników, którzy mają konto w serwisie.

zaloguj się teraz


Zapamiętaj mnie:
zapomniałem hasła »

(za darmo)
zamknij

Podaj.net

Moloch. Krytyczna historia Stanów Zjednoczonych

Autor:
Wydawnictwo:
Uraeus
Okładka:
twarda
ISBN:
9788385732280
Liczba stron:
368
Rok wydania:
  • Kategoria główna: Literatura popularnonaukowa->historyczna

Słowa: krytyka, historia, usa

Książka poszukiwana przez: ramsiki, nutkab, rom3k
Napisz swój komentarz

 

Polecamy Zęby - Joanna Wilengowska

Joanna Wilengowska to kolejna po Mariuszu Sieniewiczu i Ewie Schilling utalentowana pisarka z Olsztyna, która swoje rodzinne miasto czyni miejscem rozgrywania się zdarzeń w swojej wspaniałej powieści „Zęby”. Od samego początku Marta, prawdopodobnie porte parole autorki, wchodzi w bliski kontakt z czytelnikiem, który porwany ujmującą szczerością wyznań, już od pierwszych stron zauroczony sposobem narracji, umiejętnie budowanymi frazami pełnymi ukrytych sensów, subtelnej autoironii i niebywałej we współczesnej literaturze dozy sugestywnej groteski (w jakiej Wilengowskiej dorównuje być może tylko sam Karpowicz) pochłania tę niezwykłą opowieść o zwykłych sprawach i ludziach z wypiekami na twarzy. Oryginalna i frapująca jest metaforyczna konstrukcja tytułowych zębów, którym przypisane jest głębsze filozoficzne znaczenie. Marta bowiem przekraczając trzydziestkę nadal ma w ustach zęby mleczne, z którymi dawno powinna się rozstać. Po pewnym czasie wypadają, a w ich miejsce pojawiają się znamionujące nową jakość i wartość życia bohaterki piękne (i drogie) implanty. Choć bohaterka przekornie usiłuje nas przekonać, że to opowieść o jej zębowych perypetiach, bardzo szybko orientujemy się, iż kolejne wizyty na fotelu dentystycznym stanowią punkt wyjścia do rozlicznych, bogatych znaczeniowo i niebywale trafnych socjologicznie opowieści o kondycji współczesnego świata, miejsca w tym chybotliwym kolażu wartości i sensów osób mających się za przegrane, czyli takich jak Marta. O jakiej porażce możemy tu mówić? O rozczarowaniu samym sobą, poprzez które narasta rozczarowanie światem. O popadaniu w marazm, który wywołuje słodkie nieróbstwo, z jakiego jednak żadna słodka refleksja już jednak nie wynika. Marta definiuje siebie w dość lakoniczny, choć wiele mówiący sposób: „Nie ma co - nie dorastam do siebie. Z której strony by nie spojrzeć - ja po prostu do siebie nie dorastam. Sama dla siebie za mała”. Patrząc na siebie z perspektywy współczesnego kultu sukcesu i zdobywania bohaterka z gorzką ironią staje się już tylko biernym obserwatorem, jaki nie może uczestniczyć w życiu, bo życie wykopało go na boczny tor. To mądra książka o ustawicznym dorastaniu, o destrukcyjnie działających na człowieka zmianach, o marzeniach i rozczarowaniach trzydziestolatków. A do tego jeszcze duszna, męcząca atmosfera Olsztyna przodującego w ogólnopolskich rankingach bezrobocia; miasta, w którym można przez chwilę uczyć polskiego w technikum, by potem objąć posadę w Empiku i żyć obok człowieka uznającego, iż w życiu nie opłaca się być sobą. Lektura „Zębów” wywołuje śmiech przez łzy, ale przede wszystkim podziw dla fenomenalnie opisanej rzeczywistości, której nadany jest chwilami kosmiczny, ponadczasowy wymiar, a spędzające sen z powiek bohaterki zęby są w tym wymiarze mikrokonstelacjami tajemnych treści. Doskonała książka, lektura obowiązkowa nie tylko dla trzydziestolatków.
wiĂŞcej »