Szanowni Podajanie,

pragniemy poinformować, że Podaj.net łączy się z serwisem CoCzytac.pl

W związku z tym Podaj.net w obecnej postaci zostanie wygaszony w dniu 15 kwietnia 2015 r. Do tego momentu zarejestrowani użytkownicy mogą nadal przeprowadzać transakcje wymiany. Potem profile użytkowników zostaną wyłączone.

Co oznacza połączenie z CoCzytac.pl? Nadal będziemy serwisem dla fanów literatury, ale zasady działania będą zupełnie inne. CoCzytac.pl to bezpłatny rekomendator książkowy i porównywarka cen książek. Zarejestrowani użytkownicy codziennie otrzymują listę polecanych tytułów, na które jednocześnie są najlepsze ceny w e-księgarniach.

Aby przekonać się jak to działa wystarczy się zapisać, podając swój adres mailowy na stronie CoCzytac.pl. Dotychczasowi użytkownicy nie przechodzą do nowego serwisu automatycznie.

Pozdrawiamy,
Podaj.net

Ta opcja jest przeznaczona tylko dla użytkowników, którzy mają konto w serwisie.

zaloguj się teraz


Zapamiętaj mnie:
zapomniałem hasła »

(za darmo)
zamknij

Podaj.net

Co to znaczy...

Autor:
Wydawnictwo:
Literatura
Okładka:
miĂŞkka
ISBN:
9788389409386
Liczba stron:
104
Rok wydania:

Słowa: brak

Książka poszukiwana przez: bietka, arminy
Napisz swój komentarz

 

Polecamy Porwanie Jane E. - Fforde Jasper

Podczas lektury „Porwanie Jane E.” czytelnik zostaje wyrwany z objęć rzeczywistości i rzucony w pasjonujący świat powieści, którego tajniki odkrywa wraz z główną bohaterką nosząca zabawne nazwisko Thursday Next. Jak więc wygląda rzeczywistość, w której przyszło żyć i pracować detektywowi literackiemu? Jest to świat współczesny, choć niezupełnie taki, jakim go wszyscy znamy. Mamy lata osiemdziesiąte dwudziestego wieku. Anglia od z górą stu trzydziestu lat uwikłana jest w wojnę krymską, a Walia, od równie długiego czasu, stanowi niezależne państwo, niezbyt przychylnie nastawione do swojego wschodniego sąsiada. Aż strach pomyśleć, co się może dziać w Irlandii i Szkocji. Anglia ma swój rząd, parlament i - zapewne - królową, lecz szarą eminencją państwowej polityki jest korporacja „Goliath”. Na niebie wciąż królują majestatyczne sterowce, za to rozwój nauk biologicznych, a zwłaszcza inżynierii genetycznej, doprowadził do tego, że porzekadło „as dead as a dodo” (martwy jak ptak dodo) stało się logicznie sprzeczne. W świecie tym pojawiają się też od czasu do czasu siły nadprzyrodzone. Mając wystarczającego pecha, możesz zostać pokąsany przez najprawdziwszego wilkołaka lub stanąć oko w oko z wampirem. W takiej oto rzeczywistości detektyw Next tropi grupę przestępców pod wodzą człowieka o złowróżbnie brzmiącym nazwisku Aheron Hades. Ktoś noszący podobne miano nie może być zwykłym rzezimieszkiem - a już na pewno nie w powieści takiej jak ta. Obdarzony nadprzyrodzonymi zdolnościami, przypominający komiksowego superbohatera, Hades jest nie lada przeciwnikiem. Jakby tego było mało, ludzie z Goliath Corporation - zwłaszcza niejaki Jack Shitt – za wszelką cenę usiłują zdobyć przedmiot skradziony przez grupę Hadesa. Żeby to osiągnąć, nie zawahają się przed poświęceniem kilku istnień ludzkich, ani zawarciem układu z przestępcami. Akcja toczy się wartko – aczkolwiek bez przesady – w odpowiednich momentach napięcie opada, pozwalając czytelnikowi nacieszyć się przedziwną mieszanką przewrotnego humoru z iście orwellowskimi realiami, a wszystko to okraszone jest wyzierającą z każdego rozdziału miłością do klasycznej literatury angielskiej, która na kartach tej powieści potrafi doprowadzić masy ludzi do wybuchu emocji o sile nieporównywalnej do niczego innego. Przyjemność czytania psuje nieco permanentne niezdecydowanie autorki przekładu, czy tłumaczyć nazwiska bohaterów, czy pozostawić je w oryginalnym brzmieniu. W rezultacie czytamy o agentce Thursday Next, zwanej Następnym Czwartkiem (!), a od czasu do czasu brniemy przez polsko-angielskie hybrydy typu: „- Panna Next, prawda? - Następna do czego?” Pomimo tych niedoróbek książkę czyta się świetnie. Trudno się od niej oderwać i naprawdę żal, kiedy historia dobiega końca. Na pocieszenie, pozostaje sięgnąć po kolejne części cyklu, co sam z niekłamaną przyjemnością zamierzam wkrótce zrobić.
wiĂŞcej »