Szanowni Podajanie,

pragniemy poinformować, że Podaj.net połączył się z serwisem CoCzytac.pl

W związku z tym Podaj.net w obecnej postaci zostanie wygaszony w dniu 15 kwietnia 2015 r. Do tego momentu zarejestrowani użytkownicy mogą nadal przeprowadzać transakcje wymiany. Potem profile użytkowników zostaną wyłączone.

Co oznacza połączenie z CoCzytac.pl? Nadal będziemy serwisem dla fanów literatury, ale zasady działania będą… zupeł‚nie inne. CoCzytac.pl to bezpłatny rekomendator książkowy i porównywarka cen książek. Zarejestrowani użytkownicy codziennie otrzymują listę polecanych tytułów, na które jednocześnie są najlepsze ceny w e-księgarniach.

Aby przekonać się™ jak to dział‚a wystarczy się zapisać, podając swój adres mailowy na stronie CoCzytac.pl. Dotychczasowi użytkownicy nie przechodzą do nowego serwisu automatycznie.

Pozdrawiamy,
Podaj.net

Ta opcja jest przeznaczona tylko dla użytkowników, którzy mają konto w serwisie.

zaloguj się teraz


Zapamiętaj mnie:
zapomniałem hasła »

(za darmo)
zamknij

Podaj.net

Urodziny Karoliny

Autor:
Tłumacz:
Katarzyna Ciążyńska
Wydawnictwo:
Egmont
Cykl:
Klub Trzynastki
Numer wydania:
I
Okładka:
miĂŞkka
ISBN:
9788323715030
Liczba stron:
111
Rok wydania:Napisz swój komentarz

 

Polecamy Martwe dziwki idą do nieba - Donat Szyller

Raymond jest alkoholikiem, każdy swój dzień rozpoczyna od leczenia kaca lub wbijania „klina”. Jest rozwiedziony, nosi długi, brązowy trencz i śpi z rewolwerem pod poduszką. Można by więc powiedzieć, że jest standardowym prywatnym detektywem. Można by, gdyby nie fakt, że Raymond Chwościk to diabeł. Ma rogi, kopyta, bródkę – słowem, diabeł wypisz wymaluj. Żyje sobie w świecie, zwanym Zaświatem, w którym swoje miejsce znalazły wszystkie mityczne stwory, ofiary ludzkiej niewiary. Znajdziemy tutaj więc diabły, anioły, mroczne elfy, dżiny, skrzaty, syreny oraz… uczciwych polityków. Zaświatem rządzą „miłościwie nam panujący” bliźniacy: Romulus i Remus. Coś już Wam świta? Trzeba przyznać, że pomysł Donata Szyllera jest interesujący. Napisać inteligentny pastisz na naszą „polską rzeczywistość”, a całość akcji osadzić w krainie zupełnie fantastycznej. Pomysł rzeczywiście rewelacyjny! Gorzej z wykonaniem. Być może jestem rozpieszczona przez innych autorów polskiej fantasy, takich jak choćby Sapkowski czy Pilipiuk, którzy również w złośliwy i zjadliwy sposób komentując rzeczywistość, nie zapomnieli o przekonującym nakreśleniu postaci. Szyller chyba zapomniał. Jego bohaterowie są sztampowi, przewidywalni i płascy. Nie mają nawet tasiemca (o innym życiu wewnętrznym nie wspominając). Opowiadania zebrane w tym zbiorze są oczywiście prześmiewcze, ale jak dla mnie, w zbyt oczywisty sposób. Tak dla średnio inteligentnego nastolatka, nie obrażając nastolatków. Moje odczucia na temat tej książki są raczej mieszane. Z jednej strony, bardzo spodobał mi się pomysł „ucharakteryzowania” świata przedstawionego na lata dwudzieste XX wieku. Z drugiej jednak strony, jest to (oprócz nielicznych błyskotliwych żartów) jedyna mocna strona tej książki. Historie ukazane w kolejnych opowiadaniach niebezpiecznie mocno przypominają, odrobinę przerobione, scenariusze klasycznych kryminałów. I gdy czytałam tę książkę, nie mogłam pozbyć się wrażenia, że to już kiedyś było… Na koniec nasuwa się tylko jeden wniosek: niektórzy dziennikarze powinni pozostać dziennikarzami, a nie brać się za pisarstwo.
wiĂŞcej »